Jak nie przytyć pracując zdalnie?

Praca zdalna wciąż zyskuje na popularności, na co wpływ ma nie tylko przedłużająca się pandemia. Pracodawcy cenią taką formę organizacji pracy przede wszystkim za oszczędności związane z kosztami biurowymi. Pracownicy natomiast oszczędzają m.in. czas na dojazdy i zyskują szansę na lepszą organizację własnego czasu. Pracujący zdalnie zyskują również… dodatkowe kilogramy, bo więcej czasu wolnego to też niestety więcej czasu na jedzenie i mniej ochoty na sport.

Dlaczego pracując z domu tyjemy?

Każdy z nas nie raz przekonał się na własnym przykładzie, że spędzanie czasu w domu sprzyja podjadaniu, co zazwyczaj niewiele ma wspólnego ze zdrową dietą. W sięganiu po ulubione przysmaki nie ma nic złego, jeśli w miłych okolicznościach robimy to od czasu do czasu, głównie w weekendy. Jednak przeniesiona do naszego miejsca zamieszkania praca powoduje, że niekontrolowane podjadanie staje się nieodłącznym elementem każdego dnia.

Okazji na dodatkową przekąskę nie brakuje, w końcu zamiast biec na kolejne spotkanie i przemieszczać się między biurowymi piętrami możemy sięgnąć do lodówki lub szuflady ze słodyczami. Batonik lub nachosy z serowym sosem doskonale uprzyjemniają nam kolejną telekonferencję lub wideorozmowę z wyłączoną kamerką. Najgorsze jest to, że zazwyczaj nasz wybór pada na wysokokaloryczne słodkie i słone produkty, mimo iż wiemy, że lepiej i zdrowiej byłoby zjeść jabłko lub marchewkę, od których nie przytyjemy.

Między niezdrowymi przekąskami (i pracą) z przyjemnością korzystamy z wygodnej dostawy ciepłej pizzy, czy innych fast foodów pod same drzwi. Rozleniwieni kolejnymi dniami i tygodniami spędzonymi w domu tracimy motywację nie tylko do trzymania diety i gotowania, ale też do wychodzenia na spacer – przynajmniej do sklepu. Niestety im więcej czasu spędzamy na „home office”, tym rzadziej myślimy o każdej bardziej wymagającej aktywności fizycznej i sportach takich jak bieganie, jazda na rowerze lub przynajmniej trening jogi zrobiony na balkonie.

Nadwaga i otyłość nie poczekają, aż wrócimy do pracy w biurze – różnicę na wadze, w wyglądzie i samopoczuciu zobaczymy już po kilku dniach takiego „trybu życia”.

Negatywny wpływ pracy zdalnej na zdrowie

Siedząca praca w domu przy komputerze znacząco ogranicza naszą aktywność ruchową. Zbyt mała ilość ruchu i zbyt częste podjadanie sprzyjają powstawaniu nadwagi i otyłości. Większa ilość czasu wolnego wcale nie przekłada się na więcej uwagi, którą moglibyśmy poświęcić na zaplanowanie wartościowych i zdrowych posiłków – chętnie sięgamy po przekąski i zamawiamy wysokokaloryczne jedzenie z dostawą.

Zapominamy, że siedzenie przez cały dzień to dużo mniejszy wydatek energetyczny, niż podczas bardziej aktywnego dnia, co oznacza, że musimy dostarczyć naszemu organizmowi odpowiednio niższą dawkę kalorii.

Ponadto, domowe stanowiska pracy często nie są przystosowane do wielogodzinnej pracy w jednej pozycji, przez co możemy być narażeni na takie dolegliwości jak sztywność karku, drętwienia barków i uporczywe bóle głowy. Niekomfortowe warunki pracy oraz zła dieta oparta na wysoko przetworzonych produktach i nieodpowiednio zbilansowanych posiłkach prędzej czy później odbije się niekorzystnie nie tylko na naszym wyglądzie i zdrowiu fizycznym, ale także na naszej formie psychicznej.

Jak nie przytyć pracując zdalnie?

Praca na tzw. „home office” wcale nie musi wiązać się z zyskaniem dodatkowych kilogramów. Kluczem do utrzymania dobrej sylwetki i ogólnej formy jest organizacja – ale nie tylko. Przede wszystkim warto trzymać się kilku pomocnych zasad.

Dietino - Jak nie przytyć pracując zdalnie - ZORGANIZUJ SWÓJ DZIEŃ

ZORGANIZUJ SWÓJ DZIEŃ

Kluczem jest dobra organizacja. Pracując z domu warto zatem zacząć od zaplanowania sobie całego dnia tak, aby każda ważna czynność miała swoją określoną porę. Bardzo istotny jest wyraźny podział na obowiązki służbowe. Godziny naszej pracy muszą być dokładnie określone – tak samo jest przecież, gdy przychodzimy do pracy do biura. Pracę zdalną warto zatem traktować jak zwykłe wyjście do pracy.

Dietino - Jak nie przytyć pracując zdalnie - JEDZ REGULARNIE

JEDZ REGULARNIE

Gdy wiemy już, w jakich godzinach pracujemy, należy zadbać o regularne dostarczanie sobie zdrowego paliwa – nie tylko do pracy, ale i na cały dzień. Ustalenie konkretnych pór spożywania posiłków pomoże nam w utrzymaniu stałego rytmu dnia i oczywiście pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Jeśli decydujemy się na jedzenie 5 posiłków dziennie, wówczas przerwy między nimi będą pewnie wynosiły około 3 godzin. To wystarczająco długo, żeby organizm zdążył przyswoić niezbędne składniki i wystarczająco krótko, żeby nie poczuć niespodziewanego głodu spowodowanego np. nagłym spadkiem cukru i niemożliwej do zatrzymania ochoty na coś słodkiego.

Dietino - Jak nie przytyć pracując zdalnie - NIE POJADAJ

NIE PODJADAJ

Mimo wszystko, praca zdalna i związany z nią nieustanny dostęp do lodówki sprzyja podjadaniu. To jeden z najgorszych nawyków żywieniowych, jaki można sobie wyrobić i niestety każdemu zdarzają się momenty „kryzysowe”. Czasem, nie zawsze z głodu, a z powodu chwilowych nerwów, konieczności mocnego skupienia lub czasowej nudy po prostu musimy coś przegryźć. Sytuacja braku kontroli nad jedzeniem nie musi jednak sprawić, że od razu przytyjemy.

Doskonałym wyjściem jest przygotowanie sobie wcześniej zdrowej przekąski, np. pokrojonych w paski warzyw i owoców, takich jak papryka, marchewka i jabłko. Wymieszanie kilku „chrupaczy” sprawi, że z większą ochotą sięgniemy po taką kolorową, zróżnicowaną porcję przekąsek, a czekoladowy batonik stanie się mniejszą konkurencją. Między posiłkami warto również popijać wodę lub niesłodzoną herbatę, a w przypadku ochoty na słodki napój samodzielnie wycisnąć świeży sok z warzyw lub owoców.

Dietino - Jak nie przytyć pracując zdalnie - PLANUJ POSIŁKI

PLANUJ POSIŁKI

Zanim zjemy, musimy oczywiście mieć co zjeść. Wcześniejsze zaplanowanie i przygotowanie posiłków pozwoli nam nie tylko trzymać zdrową dietę panując nad tym co i kiedy jemy, ale również wyeliminować pokusę zamawiania na ostatnią chwilę fast foodów z dostawą. Najlepszym wyjściem jest zaplanowanie sobie wszystkich dań na cały tydzień z góry. Kontrolując to co i ile zjemy o każdej porze każdego dnia tygodnia możemy zyskać nieocenioną kontrolę nad masą naszego ciała.

Dobór odpowiednich składników i sposobu przyrządzenia posiłków daje możliwość dopasowania odpowiedniej kaloryczności do wydatków energetycznych, jakie aktualnie ma nasz organizm. Jeśli ruszamy się mniej, potrzebujemy mniej kalorycznego pożywienia. Oczywiście nie powinno się to przekładać na zawartość cennych składników odżywczych i sam smak potraw. Warto zatem poświęcić trochę czasu na odpowiednie zaplanowanie swojego jadłospisu, a następnie ugotowanie potraw.

Dietino - Jak nie przytyć pracując zdalnie - RUSZAJ SIĘ

RUSZAJ SIĘ

Aby nie przytyć spędzając wiele godzin w pozycji siedzącej podczas pracy zdalnej, nawet wdrażając w życie zdrowe nawyki żywieniowe, nie wolno zapominać o ruchu. Nawet w ciągu pracy warto robić sobie krótkie przerwy: na kilka minut wstać od komputera, rozciągnąć się i przespacerować po mieszkaniu. Od czasu do czasu warto zmotywować się do większej aktywności i wykonać dłuższy trening, niekoniecznie w domu.

Organizm na pewno będzie nam wdzięczny za każdą godzinę biegania, jazdy na rowerze lub chociaż spacer do pobliskiego parku. Każdy trening, w domy, czy na świeżym powietrzu nie tylko pomoże zapobiec przybraniu na wadze pozwalając spalić zbędne kalorie. Dodatkowy ruch w ciągu dnia z praca zdalną pozytywnie wpłynie na nasz nastrój i samopoczucie, dzięki wytworzonym w organizmie endorfinom, czyli hormonom szczęścia.

Catering dietetyczny pomaga nie przytyć przy pracy zdalnej

W przypadku, gdy jednak nie mamy głowy do planowania naszych posiłków, a czas na gotowanie wolimy przeznaczyć np. na sport, warto skorzystać z gotowej diety pudełkowej Dietino zaplanowanej przez profesjonalnego dietetyka. Wybór odpowiedniego rodzaju diety i optymalnego wariantu kalorycznego pozwoli nam zapanować nad spożywaniem stałej liczby kalorii niezbędnej do utrzymania zdrowej masy ciała i dobrego samopoczucia. Zestaw świeżo przygotowanych posiłków na każdy dzień otrzymamy pod same drzwi. Gdy przyjdzie pora na dany posiłek, wygodnie zapakowane danie możemy przełożyć na swój talerz i zjeść je „po domowemu”.

🥗

Jak nie przytyć pracując zdalnie – podsumowanie?

  1. Zorganizuj swój dzień – ustal konkretne godziny na pracę, inne obowiązki i jedzenie
  2. Jedz regularnie – pilnuj stałych pór spożywania posiłków
  3. Nie podjadaj – a jeśli musisz, korzystaj ze zdrowych przekąsek z warzyw i owoców
  4. Planuj posiłki – zrób listę produktów i dań na każdy dzień, ugotuj je wcześniej lub skorzystaj z gotowej diety pudełkowej
  5. Ruszaj się – zadbaj o codzienną aktywność fizyczną, w domu i na świeżym powietrzu