Co jeść, żeby mieć więcej energii?

Dobre odżywianie to podstawa dobrego funkcjonowania organizmu i pozytywnego samopoczucia mającego wpływ na nasze działania w ramach domowych, jak i zawodowych obowiązków. Regularne spożywanie odpowiednio zbilansowanych posiłków to najważniejszy krok do zapewnienia sobie sił na całodniową aktywność. Nie wolno też zapomnieć o odpowiednim nawodnieniu organizmu. 

Żeby mieć więcej energii do działania trzeba jeść „z głową”

Każdego dnia warto poświęcić chwilę na zorganizowanie sobie pełnowartościowego „paliwa” pochodzącego z produktów bogatych w najważniejsze dla organizmu składniki odżywcze takie jak białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy, składniki mineralne, czy błonnik. Każdy ze składników ma odrębną rolę w organizmie i jest tak samo ważny. Gdy brakuje nam czasu na zadbanie o zdrowe, regularne odżywianie warto skorzystać z gotowej diety pudełkowej.

Nie ma mowy o sile na codzienną aktywność, gdy organizmowi brakuje ważnych składników odżywczych

Prawidłowa dieta powinna dostarczać naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych do funkcjonowania składników pokarmowych. Gdy każdego dnia odczuwamy zmęczenie i senność lub problemy ze skupieniem warto sprawdzić, czy w naszych codziennych posiłkach nie brakuje pewnych ważnych substancji odżywczych. Istnieje wiele przyczyn braku energii witalnej. Jednym ze składników, którego braki w diecie wiążą się z występowaniem zmęczenia, jest żelazo. Jego niedobory prowadzą nawet do występowania stanu chorobowego zwanego anemią. Przyczyną ciągłego zmęczenia może być też niewystarczająca ilość dostarczanego organizmowi magnezu lub witamin z grupy B. W przypadku pierwszych oznak spadku energii warto zadziałać od razu i uzupełnić dietę w pełnowartościowe, bogate w żelazo, magnez i witaminy produkty, najlepiej naturalne.

3 produkty, które dodadzą Ci energii

Dietino - Co jeść, żeby mieć więcej energii - BURAKI

BURAKI

Buraki czerwone, ze względu na dużą ilość żelaza polecane są przy anemii. Z cennych minerałów zawierają też magnez, cynk, potas i mangan, a także witaminy z grupy B, kwas foliowy, witaminę C i A. Sok z buraka dodaje energii i siły, zmniejsza uczucie zmęczenia. Warto spróbować (na przykład zamiast porannej kawy) zakwasu z buraka. Działa on jak naturalny energetyk – dodaje sił i energii, a także zwiększa wydolność organizmu, ponieważ jest doskonałym źródłem witamin i minerałów (jak i inne kiszonki).

Dietino - Co jeść, żeby mieć więcej energii - BANANY

BANANY

Ta szybka i naturalna przekąska pełna jest magnezu i potasu, a także cukrów prostych, które szybko dostarczą nam brakującej energii. Pomagają również w walce z anemią — wszystko dzięki dużej zawartości żelaza, które ma znacząca rolę w budowie czerwonych krwinek.

Dietino - Co jeść, żeby mieć więcej energii - KASZA GRYCZANA

KASZA GRYCZANA

Ten często niedoceniany produkt to kopalnia zdrowych składników odżywczych. Obiad na jej bazie będzie źródłem łatwo przyswajalnego  białka i błonnika, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 oraz omega. Dodatkowo, kasza gryczana pomoże nam uzupełnić niedobory witamin B2 i B3, które mogą Być przyczyna braku sił.

🥗

Chcesz mieć więcej energii? Tego unikaj!

Dietino - Chcesz mieć więcej energii - tego unikaj - PRODUKTY O WYSOKIM INDEKSIE GLIKEMICZNYM

PRODUKTY O WYSOKIM INDEKSIE GLIKEMICZNYM

Białe pieczywo, jasny ryż, makarony czy płatki śniadaniowe to produkty o wysokim indeksie glikemicznym. Zawarte w nich węglowodany są trawione bardzo szybko powodując – zamiast dodanie energii – wzrost poziomu cukru we krwi, co prowadzi do zwiększonego wydzielania insuliny w organizmie. W rezultacie początkowo odczuwamy przypływ energii ale po krótkim czasie  zaczynamy czuć osłabienie i zmęczenie. Aby organizm miał energię na dłużej, warto sięgać raczej po węglowodany złożone, których źródłem jest np. pieczywo pełnoziarniste i brązowy ryż.

Dietino - Chcesz mieć więcej energii - tego unikaj - NOCNE PODJADANIE

NOCNE PODJADANIE

Zjedzenie ciężkiego posiłku tuz przed pójściem spać lub – co gorsza – nocne spotkanie z lodówką może poskutkować obudzeniem się nazajutrz z uczuciem pełności i zmęczenia. Zamiast zapełniania brzucha zawartością lodówki lub półek ze słodyczami lepiej sięgnąć po zdrową przekąskę, ja np. garść orzechów czy suszonych morel i lub sałatkę ze świeżych warzyw,  po której na pewno nie obudzisz się z „jedzeniowym kacem”.

Dietino - Chcesz mieć więcej energii - tego unikaj - NAPOJE ENERGETYCZNE

NAPOJE ENERGETYCZNE

Popularne „energetyki” są pełne substancji, mających niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, a przede wszystkim powodują jedynie chwilowy przypływ energii. Produkty te zawierają m.in. dużo kofeiny, sztuczne słodziki, syntetyczne witaminy i minerały oraz oczywiście różnego rodzaju środki pobudzające (np. guaranę, taurynę czy L-karnitynę). Pite w nadmiarze mogą prowadzić do pogorszenia samopoczucia, bezsenności i nerwowości, a nawet nadciśnienia tętniczego. Lepiej sięgnąć po sok z buraka, zielona herbatę lub dobrej jakości kawę.